Aktywne słuchanie dla managerów. Usłysz, czego zespół nie mówi. Co przeszkadza w usłyszeniu tego?

Usłyszenie czego zespół nie mówi, to usłyszenie nawet najmniejszych sygnałów, komunikatów od członków zespołu, które w codziennej pracy mogą być niezauważone, uznane za banalne, pominięte. 

To zwracanie uwagi zarówno na mikrokomunikaty, słowa, coś między nimi, jak i kontekst, kiedy w rozmowach, wspólnych działaniach tych słów zabraknie.

Zazwyczaj na drodze do tego, żebyś  usłyszał, czego zespół nie mówi, stoi kilka trudności:

– przyjęcie przez ciebie, że znasz dobrze swój zespół. Dużo częściej taka postawa oznacza, że przyjąłeś pewne zachowania za znane i powtarzane, a nie to, że słyszysz, zauważasz całą paletę komunikatów od członków zespołu.

– uznanie, że wiesz, co zespół chce powiedzieć i wiesz, czego nie mówi. W zabieganiu,  codziennej pracy z zespołem częściej przyjmujesz pewne założenia niż dopytujesz, czy poznajesz sprawę dogłębnie. Z mojego doświadczenia trenera aktywnego słuchania wynika, że managerowie częściej obstawiają co jest niewypowiedziane przez zespół, niż takowe zauważają. 

– uznanie, że zespół w sposób naturalny jest przygotowany do rozmowy, porozumienia czy uważności w wymagających rozmowach. Często, niestety, możesz nie usłyszeć zespołu z powodu jakichś braków w umiejętności słuchania, posiadanych przez poszczególnych jego członków.

Zespół może cię nie słyszeć, nawet kiedy ty posiadasz umiejętność słuchania. Łatwiej słyszeć czego zespół nie mówi, kiedy zespół potrafi także usłyszeć to, czego nie powiedział.

Na co dzień pracuję z managerami i zespołami na warsztatach o aktywnym słuchaniu. Jednym z jego elementów jest usłyszenie, czego rozmówca nie mówi.

Najczęściej jest to tym, co chciałby powiedzieć najbardziej?

Zapraszam cię także na bezpłatne warsztaty online, o usłyszeniu czego rozmówca nie mówi, pod tytułem: “Siła milczenia w twoich rozmowach”. 

Są one fragmentem tego, co realizuję na komercyjnych warsztatach z managerami i zespołami – indywidualnych i zespołowych. 

Warto wziąć na warsztat “swoje uszy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.