Ja to chyba nie mam klientów. A jak nie mam klientów, to nie robię badania potrzeb. Ludzie dużo częściej znajdują mnie, niż ja ich (publikuję posty, sam do nikogo z propozycją nie piszę). Porozmawiamy i są warsztaty. Indywidualne. Zespołowe.

Traktuję ich jak zainspirowanych do słuchania, bez łatki “klient”.

Czym częściej zamknę gębę i tylko piszę wpisy o umiejętności słuchania, tym częściej są warsztaty o aktywnym słuchaniu, współprace, czy rekomendacje.

Może dlatego, że wiem, że słuchanie jest małosprzedażowe jako produkt.

Słuchanie to stan gotowości nadzwyczajnej. Do tego, żeby zauważyć to, co najczęściej niezauważane i ważne, chociaż ogólnodostępne i zwyczajne 🙂

Prowadzę warsztaty dla tych zespołów i dla tych klientów indywidualnych, którzy zdają sobie sprawę nie tyle z tego, jak ważne jest słuchanie, tylko jak oni i ich rozmówcy są ważni w rozmowie.

Czy to w zespole, biznesie czy życiu – nasze sprawy to tylko sprawy. Sprawa robi się zaś niefajna, niemiła, gdy nie odróżniamy naszych spraw od nas samych.

W zespole rozmawiasz z ludźmi, a nie sytuacjami, które ich dotyczą.

W obsłudze klienta rozmawiasz z klientem, a nie jego problemami, wyzwaniami.

Owszem, zdaję sobie sprawę, że słuchanie, umiejętność słuchania jest tak powszechnie i publicznie ceniona, że w zespołach na jej cześć… często rządzi zamordyzm, tyrania i jedna, słuszna ideologia.

Dlatego z takimi zespołami nie pracuję i one omijają mnie szerokim łukiem. Jestem dla zespołów, które zdają sobie sprawę, że w słuchaniu aktywnym chodzi o to, że słyszeć, to znaczy być bliżej drugiego człowieka, czy to w zespole, czy biznesie.

A “być bliżej” to znaczy sprawiać, że druga osoba rozmawiając z kimś, kto potrafi słuchać uzna, że chce, żeby jej sprawy stały się ważne dla drugiej strony. Zaufa.

Jakkolwiek na to “być bliżej” spojrzeć romantycznie, to wcześniej się porozumie człowiek z człowiekiem, czy sprawa ze sprawą?

O co innego może chodzić w nauce umiejętnego słuchania?

O co innego mogłoby chodzić w mojej pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.