Wydaje się, że aktywne słuchanie nie niesie ze sobą żadnych tajemnic. Jest proste, jak budowa cepa. Jest proste? Zajmuję się nim około 15 lat ucząc, poznając, stosując i dziś ma więcej tajemnic niż wcześniej – przede mną i tymi, z którymi pracuję.

A co do ankiety?

Najmniejszy wynik dotyczy zainteresowania treściami o słuchaniu sobą.

Bez technik. Paradoksalnie – to właśnie w aktywnym słuchaniu, którego perspektywę pokazuję, słuchanie sobą jest sednem i docelowym efektem pracy uczestników warsztatów indywidualnych, zespołowych czy grupowych otwartych.

Słuchać sobą, to w pełni korzystać z tego kim jesteś, jak słuchasz. Rzadka perspektywa w świecie szybkich odpowiedzi, technik, książek o tym, jak zdobyć zaufanie w 15 sekund.

Drugie miejsce zdobyły publikacje o słuchaniu innych za pomocą intuicji. Mimo, że od lat słuchanie, przy jego nauce, staje się intuicyjne nieraz słyszałem kilka lat temu:

“To biznes, a nie życie wróżki. Po co mi intuicja?!” 

“Tobiasz. Mistykę to ty dla księży zostaw. Intuicja w zespole, obsłudze klienta to pieprzenie.”

“Nie chcę, by mój zespół uczył się słuchania intuicyjnego, bo może ludzie odkryją, co o nich myślę?”

Najwięcej głosów uzyskały publikacje o słuchaniu między słowami. To też ciekawie. Cieszy mnie to. Odczuwam dziką satysfakcję, wręcz nazwałbym ją pieprzoną satysfakcją.

Jeszcze kilka lat temu słyszałem: “Między słowami? Czyli co? Rozmówca skłamał?”

“Ludzie mi mówią, co myślą. Znam ich na wylot.”

Najczęściej tak mówili dyrektorzy, kierownicy zespołów. Z moich obserwacji wynika, że dziś w większości zajmują niższe stanowiska.

Może między słowami było coś więcej?

Cieszę się, że wzrosło zainteresowanie międzysłowiem, które dla niektórych osób jest odkryciem, dla innych dodatkowym kanałem komunikacji, z którego czerpią informacje. 

No i umówmy się – między słowami rozmówców, zespołu, klientów może być dużo więcej treści niż kłamstwo, intryga.

Może ktoś chciałby ci powiedzieć że latami czekał na takiego szefa zespołu, sprzedawcę, człowieka jak ty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.