Ostatnio pozbierałem ogrom notatek z rozmów o aktywnym słuchaniu z osobami, które nad nim pracowały ze mną indywidualnie.

Miałem kiedyś wyobrażenie, że będą przychodzić ludzie, którzy dopiero w trakcie pracy ze mną sformułują, czego naprawdę oczekują od aktywnego słuchania. 

Jednak w przeciwieństwie do warsztatów z zespołami, gdzie oczekiwania bywają niedookreślone, bardziej przeczuwane, odczuwane niż nazwane, tutaj zazwyczaj oczekiwania są wyartykułowane i przedstawiane mi częściej.

4 osoby na 10 chcą świadomiej słuchać i wyciągać z wypowiedzi rozmówcy to, co naprawdę on mówi.  Chcą mieć realny wpływ na rozmowę. Deklarują, że są gotowi na słyszenie więcej, bardziej, uważniej tego, co dotyczy ich i rozmówców. 

“Jak coś usłyszę, to przynajmniej mogę coś z tym zrobić” – zazwyczaj deklarują.

2. osoby na 10 oczekują, że ucząc się aktywnego słuchania także siebie samych poznają bardziej. To osoby, które czują (jak mówią), że droga do słyszenia samych siebie także prowadzi przez słuchanie innych.

Niekiedy mówią: “dla mnie pełnia życia jest wtedy, kiedy komfortowo czuję się z innymi, a oni ze mną”.

2 osoby na 10 to te, które w aktywnym słuchaniu upatrują klucza do własnej intuicji. Jeden z poziomów słuchania to słuchanie intuicyjne. Osoby te mówią, że brakuje im jakiegoś puzzla wiedzy o nich samych. Aktywne słuchanie to dla nich najpierw usłyszenie siebie.

2 osoby na 10, stanęły przed wyzwaniami, pytaniami o siebie, swoją pracę, w obliczu czegoś bardziej skomplikowanego, czy dotychczas niezauważonego we własnych rozmowach. 

“Wszystko co wiedziałem, zawiodło. Może usłyszę to ucząc się aktywnego słuchania?”

Taki głos często się u nich pojawia. Intryguje mnie to, że to osoby zazwyczaj najbardziej wytrwałe w warsztatach. Oprócz pierwszej grupy wspomnianej we wpisie, te najczęściej decydują się na warsztaty indywidualne z aktywnego słuchania na poziomie ekspert.

“Ja już nie mam wyjścia. Zrobię coś wreszcie do końca.”

“Albo zróbmy porządnie, albo w ogóle.”

Takie wypowiedzi słyszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.