Przepis na tragedię. W skrócie. 

Był Romek. Była Julka. Z dwóch skłóconych rodzin. Nikt już nie za bardzo pamiętał na czym spór polegał i nie pytał o jego sens. Każdy członek rodzin, jak przykazał statut rodzinny, nienawidził drugiej rodziny. 

Julka i Romek, wbrew normom rodzinnym zakazującym wzajemne interakcje, zakochali się w sobie. Cierpią… cierpią… i umierają.

No i teraz zadasz pytanie: “ Co z tym zespołem w tytule?” Czy członkowie Twojego zespołu weryfikują co zostało powiedziane, a co zostało usłyszane?

Czy zespół pogrąża się w  konfliktach, sporach, napięciach, jak członkowie rodzin z dramatu Szekspira,

wierząc że ktoś na pewno coś powiedział i tworzy historie zespołu pourazowego we wzajemnej niechęci?

Tak tworzą się małe grupki, “rodziny”, klany w firmach.Tak tworzy się materiał na dramat.

Może Julki i Romka w nich nie będzie, jednak jeśli w  zespole ludzie nie słuchają się uważnie, to niejedna droga prowadzi do dramatu.

Niekoniecznie szekspirowskiego. Na pewno zespołowego. Być może życiowego. 

Sztuka słuchania to narzędzie, dzięki któremu wzajemnie strony (może nawet klany) mogą sprawdzić, porozmawiać, na czym sprawy polegają. Ciężko mówić o czymś, czego się nie usłyszy. 

Szekspir wiedział w czym rzecz!

Ludzie, jeśli nie słuchają z ostrożnością, uwagą, znajdą w słowach rozmówcy powód do urazy i konfliktu. 

Często w słowach, które miały inny lub trochę odmienny sens, niż powiedział rozmówca.

Dlatego na warsztatach tak indywidualnych, jak i z zespołami, pokazuję uczestnikom, jak słuchają innych ludzi, jak inni słyszą ich.

Tylko po to, by obie strony mogły obdarzyć się zainteresowaniem i uwagą.  Niektórzy może zatęsknią za konfliktami dramatu, jednak zostawmy takowe bohaterom książek. 

Nie bądź jak rodziny Montekich lub Capulettich. Rusz głową. Przyprowadź Sztukę Słuchania do zespołu i swojego biznesu, życia . Przyprowadź siebie lub zespół ma warsztat o Sztuce Słuchania.

Dramaty lepiej się czyta, niż przeżywa i tworzy we własnym życiu lub zespołach?

Oto dane do kontaktu w sprawie warsztatów indywidualnych i zespołowych o Sztuce Słuchania: formularz lub mail tobiasz@sluchajaktywnie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.