F. oczekiwał końca roku szkolnego, przygotowując się w głowie na wyjazd kolonijny. Miała być jedna różnica, której nie przewidział wcześniej. Wychodzącego z autokaru miała go witać mama nie sama, a w moim towarzystwie.

Moja Partnerka cieszyła się się z wyjazdu syna. Ja wsłuchiwałem się w to, co mówi nam o sobie, o nas. Nie miałem pewności, czy słyszę gotowość wyjazdu.

Coś było w nim nieusłyszane lub zwariowałem. Takie miałem myśli, zanim podzieliłem się odczuciami z Partnerką. 

“No, jesteś trenerem Sztuki Słuchania. Na pewno masz rację” – przyszła mi myśl. Niby powinna mnie uspokoić, a wywołała niepokój. Pewność w tym, jak słyszymy innych, to ostatnie, czego uczę. 

Dlatego postanowiłem jeszcze uważniej wsłuchać się w F. i z większą ostrożnością porozmawiać z Partnerką. 

Na początku była zdziwiona moimi obawami, jednak ma ona umiejętność, bez której Sztuka Słuchania nie istnieje: gotowość do weryfikacji poglądów nawet, gdyby kosztowały one chwilową utratę bezpieczeństwa. 

Wypełnieni obawami, ale uważni, zaczęliśmy z F. rozmawiać o wyjeździe. 

Mówił na początku, że bardzo chce wyjechać. Jednak gdzieś między słowami coś nam nie grało.

Mówił, że rówieśnicy jadą, że wszyscy tam będą, a brzmiał jakby mówił: “Ten wyjazd dla mnie to coś, co jest wymagane od dziecka w moim wieku, ale wolę być z wami.”

Z jakiego powodu?

Wsłuchani w niego, dowiedzieliśmy się, że widzi, czuje, ile zmieniło się w życiu jego i życiu mojej Partnerki, odkąd jesteśmy razem.

Przyznał, że woli być z nami na wakacje, bo czuje że dzieje się coś ważnego i fajnego, bo on i mama więcej się uśmiechają i bycie z nami go relaksuje.

Jednak nie powiedział tego od razu. Słyszeliśmy to, ale długo nie było wypowiedziane. Zadawaliśmy pytania i milczeliśmy bez oczekiwania na właściwą odpowiedź. Z gotowością usłyszenia tej prawdziwej, jakąkolwiek ona jest.

Tej dociekliwości, ostrożności i milczenia, które buduje zaufanie, uczę także osoby indywidualne i zespoły. Na warsztatach o Sztuce Słuchania. 

Umiejętności niezbędne dla Sztuki Słuchania i życia z ludźmi, wśród ludzi, w biznesie, zespole i życiu prywatnym.

Jakie warsztaty o Sztuce Słuchania są najlepsze dla Ciebie lub zespołu? Napisz do mnie lub skontaktuj się przez www.sluchajaktywnie.pl

Znajdziesz tam więcej opowieści o słuchaniu, które staje się Sztuką.

Co mogłoby być możliwe w relacjach, gdybyś wybrał ścieżkę Sztuki Słuchania dla siebie lub zespołu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.