Na logikę czy podskórnie, większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest słuchanie innych ludzi. Dlatego to nie będzie tekst o korzyściach.

Będzie o tym, jakie trudności powodują, że nie doskonalimy swoich umiejętności słuchania.

Jako trener Sztuki Słuchania pracujący na warsztatach indywidualnych i zespołowych nie uczę jak słuchać.

Pokazuję jakie trudności sprawiają, że nie sięgamy po słuchanie, rezygnujemy z niego, lub robimy to połowicznie czy po łebkach. 

Słuchanie to czynność intymna. Niezależnie od tego, czy słuchamy w zespole czy w pojedynkę, biznesowo czy prywatnie. 

Kiedy mówię intymna, mam na myśli: wymagająca skupienia – odważnego, a zarazem delikatnego; skupienia zarówno na sobie, jak i rozmówcy. Jak w związku. Nie ma dróg na skróty.

Albo w nim jesteśmy całymi sobą i budujemy wspólne przestrzenie, albo drogi na skróty  prowadzą nas do kryzysów, rozstań, rozwodów, pożegnań z pracownikami lub pracodawcami.

Dlaczego ludzie nie słuchają lub ze słuchania rezygnują?

Dziś opowiem Ci o częstej trudności, którą wskazują zarówno uczestnicy warsztatów indywidualnych, jak i zespołowych o Sztuce Słuchania. 

Jest to obawa, niepokój, strach, lęk, że inni powiedzą nam coś nieprzyjemnego. 

Niektórzy po serii warsztatów eksperckich wyznali, że bali się usłyszeć od innych tego, co naprawdę wtedy myśleli o sobie.

Inni zaś, rozmawiając czuli, że wszystko co powiedzą, może być użyte przeciwko nim.

Kolejni wskazywali na to, że dowiedzą się o sobie czegoś, czego nie wiedzą i stracą wszelkie zaufanie do siebie.

A często właśnie Sztuka Słuchania to słyszenie tego, co ludzie mówią naprawdę. To mówienie o tym, co słyszymy – w sposób uważny, odpowiedzialny i dyskretny.

Jak myślisz, która z tych trudności staje się bardziej oswojona, kiedy na początku warsztatów – zarówno indywidualnych, jak i zespołowych – informuję o zasadzie wzajemnej dyskrecji, czyli o tym, że wszystko, co się pojawi podczas ćwiczeń i warsztatów zostaje między nami?

Skontaktuj się ze mną w sprawie powyższych warsztatów przez LI lub formularz kontaktowy na stronie. Napisz krótko o trudnościach swoich lub zespołu. Lub napisz jak chcesz. To twoja Sztuka Słuchania.

Tylko wtedy, gdy zdajesz sobie sprawę że Sztuka Słuchania to proces, w którym zaczynasz od trudności stających na przeszkodzie usłyszenia siebie i innych.

Może czasem jest tak, że nie tyle mamy trudność z nauczaniem się czegoś, tylko nie widzimy, nie słyszymy trudności, które przeszkadzają nam robić to swobodnie i naturalnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.