Może nie uwierzysz, ale warsztaty Sztuki Słuchania, zarówno dla osób indywidualnych, jak i zespołów, zaczynam od wysłuchania… uczestników.

Kiedy rozmawiam o nich, o tym jak słuchają, co słyszą, czasami w trakcie warsztatów zachowują się tak, że jakby słuchał ich, nazwijmy to, przeciętny słuchacz, to raczej by z tego zrezygnował.

Co takiego robią?

  • ciągle przerywają wtrącaniem wypowiedzi, zarówno mnie, jak i innym uczestnikom (jeśli jest to na warsztatach zespołowych), 
  • stają się gadatliwi, niespokojni, nie zauważają, jaki czas mówią i nie sprawdzają jak reaguje na nich rozmówca.  Dawno temu, dla testów, sprawdzałem ile czasu w takim stanie może trwać rozmówca. Jeden z nich, bez chwili przerwy, non stop, mówił do mnie 50 minut!
  • ciągle podważają wszystko co mówisz, choćbyś nie dawał rad i dzielił się najbardziej subtelnymi słowami odnośnie tego, co mówią. 
  • rozmówca nagle jakby “odjeżdża”, kiedy słuchasz i zadajesz pytania.  Odpowiada nie na temat, wyłączą się. Wygląda jakby był, lub mówi wprost, że jest, rozkojarzony, ma problem z koncentracją. 

Jeśli w trakcie słuchania rozmówcy masz powyższe objawy i one się nasilają, to znaczy, że w rozmówcy dzieje się coś ważnego.  Jeśli, podczas rozmowy z Tobą, rozmówca prezentuje powyższe objawy, znaczy że w rozmówcy… również dzieje się coś ważnego.

Co to znaczy dla Ciebie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.